Používání litého kamene ve stavebnictví a při rekonstrukcích – vše, co potřebujete vědět

Co je litý kámen? Jak jej lze porovnat s přírodním kamenem, a jak si můžete být jisti, že zvolíte správného dodavatele pro svůj projekt? Tento průvodce vám poskytne všechny odpovědi na vaše dotazy týkající se litého kamene.

Litý kámen je jedinečným materiálem, který poskytuje mnoho přínosů stejným dílem stavbařům, developerům a architektům. Nákladově efektivní alternativa přírodního kamene, litý kámen, se volí kvůli své odolnosti, všestrannosti a pevnosti, a také kvůli svému krásnému vzhledu. V tomto blogu zkoumáme mnoho přínosů plynoucích z volby litého kamene namísto přírodního, a poskytujeme kompletní vodítko k možnostem materiálu, které jsou k dispozici, výrobnímu procesu a doporučení k určení správných vlastností litého kamene.

Co je litý kámen?

Litlý kámen je speciálním typem kamene vyrobeného z práškového materiálu. Ve stavebnictví a při rekonstrukcích se litý kámen často upřednostňuje kvůli své flexibilitě při instalaci a přizpůsobivosti při vytváření konstrukčních prvků. Pravidelně se používá jako alternativa k těženému kameni, protože vypadá, účinkuje a zvětrává podobným způsobem jako přírodní kámen, ale za zlomek jeho ceny..

Litý kámen se také volí namísto přírodního kamene kvůli své pevnosti, barvě, textuře a kvůli své odolnosti vůči opakovanému zmrznutí a rozmrznutí. Protože neobsahuje přirozeně se vyskytující nedokonalosti a rozvrstvení, které se vyskytuje u těženého kamene, je mnohem univerzálnější a přizpůsobivější než jeho přírodní alternativa.

Litý kámen je definován Sdružením Spojeného království prolitý kámen (UKCSA) jako:

„Jakýkoliv výrobek vyrobený z kameniva a cementového pojiva určený k tomu, aby se podobal a byl používán podobným způsobem jako přírodní kámen.“

Historie litého kamene

Používání litého kamene jako stavebního materiálu sahá zpět tisíce let do antického Říma, kde se používal pucolánový cement společně s dalšími přírodními kamenivy. Mnoho důležitých budov a konstrukcí bylo vytvořeno pomocí této nové kombinace stavebního materiálu, včetně klenutých oblouků a bran římského Kolosea a velké klenuté kupole aténského Panteonu.

Litý kámen byl používán četnými civilizacemi již od jeho raných začátků a celou historii jeho používání lze najít na webové stránce UKCSA.

Jak se litý kámen používá?

Litý kámen se používá již celá století, ale svou renesanci zažil v georgiánské Británii, kde bylo pomocí tohoto materiálu postaveno mnoho prestižních obytných sídel i veřejných budov.

V této době volí litý kámen stavitelé, architekti a developeři po celém světě pro dokončení architektonických detailů projektů jak obytných, tak komerčních budov.

Litý kámen je často přednostně voleným materiálem pro standardní i zakázkové  fasádní zdivo včetně sloupořadíokenních ostění a říms, řádků vyčnívajících z líce zdiva a rohů.

Široce se také používá tvůrci projektů zahrad a krajinářských úprav pro  balustrádystupněstříšky a římsy i zahradní stavby jako například skleníky, kaple a pavilóny.

Přínosy používání litého kamene

Existuje mnoho výhod spojených s volbou litého kamene namísto přírodního, těženého kamene.

Patří mezi ně následující:

 • Podobný vzhled a vlastnosti jako přírodní kámen za zlomek ceny
 • Vzory lze rychle a levně ve velkém objemu kopírovat, což nabízí obrovské úspory nákladů ve srovnání s opracováváním přírodního kamene
 • Je odolný a trvale udržitelný
 • Vysoká pevnost v tlaku
 • Přizpůsobitelný – lze jej konstrukčně vyztužovat
 • Univerzální – k dispozici jsou široké možnosti sladění provedení, barvy a materiálu
 • Snadné zabudování zásuvek pro upevňování a zvedání
 • Dobře zvětrává.

Univerzálnost litého kamene

Protože díly z litého kamene se vyrábějí pomocí forem, lze splnit téměř jakoukoliv specifikaci provedení, což z něho činí velmi univerzální materiál. Lze vyrábět standardní i zakázkové vzory s vysoce propracovanými detaily, integrovaným konstrukčním zesílením a dutinami pro zvedání v moderním, klasickém a tradičním stylu.

Litý kámen si také pravidelně vybírají developeři, kteří potřebují vytvořit velké objemy přesně stejných dílů. Vzory výrobků z litého kamene lze rychle a relativně levně kopírovat ve velkých množstvích, což z něho činí mnohem levnější možnost než opracovaný, přírodní kámen.

Litý kámen lze také snadno používat jak pro vnitřní, tak venkovní nově budované projekty, i požadavky modernizace. Navíc, vzhledem k tomu, že jej lze snadno sladit s přírodním kamenem na základě estetiky a vlastností, litý kámen je často přirozenou volbou pro projekty rekonstrukce a renovace.

Z čeho se litý kámen vyrábí?

Mezi složky používané pro výrobu litého kamene patří:

 • Přírodní kamenivo
 • Cementové pojivo (často bílý cement a písek)
 • Voda
 • Barviva (pro barevné sladění v případě potřeby)
 • Vodotěsný materiál

Cílem většiny výrobců je vytvořit litý kámen, který se bude co nejvíce podobat přirozenému kameni.

Jak vybíráme naše přírodní kamenivo?

Společnost Haddonstone získává přírodní kamenivo¨nejvyšší třídy od jednoho dodavatele ve Spojeném království, který se chová zodpovědně k přírodnímu prostředí. To zahrnuje přírodní vápenec vysoké třídy, který se používá pro výrobu dvou  našich variant materiálu, polosuchého litého vápníku Haddonstone a za mokra litého vápníku TecStone.
Do našich směsí na výrobu litého kamene se přidává více než 50 % vysoce kvalitního přírodního vápence, což z něj činí varianty litého kamene nejvyšší kvality na dnešním trhu. Jako součást naší politiky ochrany životního prostředí a trvalé udržitelnosti usilujeme o omezování dopadu na životní prostředí vyvolaného používáním přírodních materiálů. Z tohoto důvodu získáváme britské přírodní kamenivo¨z vápníku nejvyšší třídy od jednoho dodavatele ve Spojeném království, který se chová zodpovědně k přírodnímu prostředí. Náš dodavatel si je silně vědom toho, jaký mohou jeho činnosti mít dopad na životní prostředí, a jako takový usiluje o provádění programu nepřetržitého zlepšování, aby minimalizoval svůj účinek na životní prostředí, předcházel znečištění a poskytoval bezpečné pracovní prostředí pro své zaměstnance.

Jak se litý kámen vyrábí?

Vytváření forem

Existují dva typy forem, které používáme při výrobním procesu: dřevěné formy pro jednoduché návrhy jako  okenní parapety a kamenné stříšky a pryžové formy pro složité návrhy. Zde je popsáno, jak se vytváří forma ze skelného laminátu s pryžovým potahem:

 • Model se vytváří v naší dřevomodelářské dílně a je vyřezáván z polotovaru firemním modelářem.
 • Jakmile bude vytvořen základní model, může být zahájena výroba formy, která začíná válcováním jílu na stanovenou tloušťku a pokrytím celého modelu.
 • Potom se vytvoří plášť ze skelného laminátu. Je zcela tuhý, takže musí být navržen tak, aby později umožňoval snadné sejmutí – v některých případech to znamená, že plášť ze skelného laminátu se skládá z deseti nebo více částí.
 • Plášť ze skelného laminátu se potom otevře, model se vyjme a před jeho sestavením se odstraní všechny stopy jílu.
 • Jakmile pryž ztuhne, plášť ze skelného laminátu se znovu otevře a model se uloží do skladu. Jakmile bude forma znovu sestavena, dutina, která zůstane uvnitř, má přesný tvar a velikost hotového vzoru.

Proces výroby

Pro Haddonstone (polosuchý litý vápenec) jsou použitými materiály vápenec, bílý cement, písek a malé množství vody společně s některými tajnými přísadami. Tato směs poskytuje barvu portlandského cementu – pro dosažení dalších barev se přidává barvivo. Máme také dva další materiály: TecStone (vápenec litý za mokra) a TecLite (vyztužený vlákny). Níže je uvedeno, jak to funguje:

 • Kontrola kvality  Pro zajištění úplné kontroly výrobního procesu se před použitím kontroluje kvalita každé jednotlivé dávky surového materiálu.
 • Míchání v malých množstvích  Po uložení do sil s vysokou nosností se přimíchají přísady v malých množstvích prostřednictvím dávkovacího zařízení řízeného počítačem a potom se materiál dopraví do pracovní stanice.
 • Plnění formy  Směs se potom postupně napěchuje formy, obvykle ručně, ačkoliv někdy se používají pneumatická ruční pěchovací kladiva.
 • Vyjímání z formy  Možná viditelně nejvděčnější stupeň výrobního procesu, sundá se plášť ze skelného laminátu a zůstane kámen obalený pryží. Pryž se potom také opatrně odloupne, a odhalí se tak kamenný výrobek v celé své slávě.

Vytvrzování

Vytvrzování je mimořádně důležitým procesem, kterému je litý kámen vyjmutý z formy podroben, protože mu pomáhá získat jak jeho vzhled, tak dlouhodobou pevnost a odolnost.

Proces vytvrzování může trvat i více než dva týdny v závislosti na velikosti dílu z litého kamene.

Aby se tento proces urychlil a zajistilo se, že naši zákazníci obdrží díly z litého kamene nejvyšší kvality rychle, investovali jsme v naší továrně do vytvrzovací komory se zrychleným odpařováním.

Jaké možnosti litého kamene jsou k dispozici?

Nabízíme možnosti litého kamene vysoké kvality tak, aby dokázaly splnit vaše jedinečné požadavky:

1. Haddonstone (polosuchý vápenec litý do formy)

Jedná se o jedinečnou metodu odlitého vápence s povrchovou texturou, pocitově a pevností podobnou portlandskému nebo přírodnímu vápenci. Hlavními složkami materiálu jsou vápenec, bílý cement a písek. Směs se podobá vlhkému písku. Tento kámen se hutní do formy buď ručně, nebo mechanicky pomocí pneumatického pěchovače. U tohoto materiálu není nutná povrchová úprava díky kvalitě výroby a odlévacích forem, což vede k tomu, že vzhled je prakticky nerozeznatelný od přírodního kamene a umí krásně zestárnout.

Zatímco litý kámen vykazuje podobné vlastnosti jako přírodní kámen, je ekonomicky výhodnější, což z něj činí ideální volbu pro mnoho ozdobných a architektonických produktů. Náš proces vytvrzování parou dává betonu přes noc ekvivalent pevnosti jako po 14 dnech zrání, což vede ke zkrácení dodacích lhůt a lepší manipulaci.

2. TecStone (vápenec z vlhké směsi)

Vyrábíme také produkty mokrým odlitím – takto vzniklý materiál nazýváme TecStone. Je hustější než náš standardní materiál Haddonstone, je vyroben z mnohem větších částic a vykazuje vyšší obsah vody, což znamená, že nepotřebuje vytvrzování parou. Pro zajištění vysoce kvalitního produktu je ruční úprava na konci procesu nezbytná. Pomocí procesu leptáním dosáhneme povrchu, který je podobný litému kameni Coade. Má hladký a uzavřený povrch, a to jej předurčuje k použití na podlahy, krby, sochy, vetší architektonické prvky a moderní návrhy, kde klienti dávají přednost povrchové úpravě, která nepodléhá rychlému stárnutí zvětráváním. Z tohoto důvodu je jednodušší i jeho údržba

TecStone používáme pro řadu našich produktů, zejména pro ty, které se používají ve větších architektonických projektech, jako jsou sloupy a dlažba. TecStone je navržen tak, aby splňoval požadovaná kritéria a aby do něj bylo možné vložit výztuže. Je preferovaným materiálem pro architektonické projekty vyžadující konstrukční pevnost i možnost zapuštění konstrukčních výztuží.

Download TecStone Data Sheet

3. TecLite (skelná vlákna do betonu)

Tento revoluční materiál na bázi cementu obsahuje skelné vlákno odolné vůči zásaditým chemikáliím (vyztužený beton ze skelných vláken). Ačkoli je jeho vzhled podobný litému kameni, stěny litého kamene mohou být tenčí, tím pádem má nižší hmotnost ve srovnání s podobnými kusy Haddonstone přibližně o dvě třetiny. Díky vysokému poměru pevnosti k hmotnosti je ideální pro novostavby, rekonstrukce, dřevěné konstrukce a nové stavební projekty. Může být také použit k dosažení stejných přesných detailů, které se obvykle dosahují pouze u návrhů Haddonstone. Robustnost a lehkost materiálu TecLite lze použít ve spojení s architektonickými prvky Haddonstone.

Download TecLite Data Sheet

Jaké má vyrobený a dodávaný litý kámen vlastnosti?

Sdružení Spojeného království pro litý kámen (UKCSA) uvádí, že řádní členové UKCSA vyrábějí svůj litý kámen s vyšší pevností v tlaku než stanoví BS 121.

Jako zakládající člen UKCSA uvádíme, že všechny naše materiály překračují požadavky normy BS 1217:2008, BS5642-2: 1983 + A1 2014 a BS EN 13198: 2003.

Také pravidelně provádíme kontroly kvality našich materiálů na výrobu litého kamene, abychom zajistili, že k našim zákazníkům se dostanou pouze výrobky nejvyšší kvality.

Jaké má vyrobený a dodávaný litý kámen vlastnosti?

Sdružení Spojeného království pro litý kámen (UKCSA) uvádí, že řádní členové UKCSA vyrábějí svůj litý kámen s vyšší pevností v tlaku než stanoví BS 121.

Jako zakládající člen UKCSA uvádíme, že všechny naše materiály překračují požadavky normy BS 1217:2008, BS5642-2: 1983 + A1 2014 a BS EN 13198: 2003.

Také pravidelně provádíme kontroly kvality našich materiálů na výrobu umělého kamene, abychom zajistili, že k našim zákazníkům se dostanou pouze výrobky nejvyšší kvality.

Stanovení vlastností litého kamene – jak vybrat dodavatele litého kamene

Podle Sdružení Spojeného království pro litý kámen volba společnosti, která je členem UKCSA, dává požadovanou důvěru prostřednictvím přísných kontrol a dodržováním norem, mezi které patří výrobní normy a postupy a testování a ověřování třetí stranou, společně se sociální odpovědností očekávanou od důvěryhodné organizace.

Uvádějí následující:

Všechny kategorie výrobků z litého kamene, bez ohledu na to, zda polosuché, lité za mokra nebo vyztužené vlákny, mají své relativní výhody a je třeba je považovat za vhodné nebo preferované alternativy přírodního kamene, který napodobují. Navíc k výrobnímu procesu výrobce zodpovídá za kvalitu surovin, trvanlivost výrobku, použitelnost pro stavbu a, co je nejdůležitější, za spolehlivost. Proto je mimořádně důležité, aby dodavatel byl vybírán extrémně pečlivě bez ohledu na to, jaká kategorie výrobku je zvolena.

Jak se má litý kámen instalovat?

Důrazně doporučujeme, aby díly z litého betonu byly zabudovávány výhradně zkušenými a zaškolenými pracovníky.

Náš tým vám může pomoci s vyhledáním vhodné montážní firmy ve vaší místní oblasti.

Jak litý kámen používat při výstavbě

Řada užitečných informací k sestavování je k dispozici na naší webové stránce včetně doporučení k používání materiálu Haddonstone (polosuchý litý vápenec) a TecStone (vápenec litý za mokra).

Jak litý kámen udržovat

U architektonických projektů mohou pracovníci firem provádějících instalaci pomáhat při čištění a údržbě dílů z litého kamene. Náš tým vám může pomoci s výběrem montážní firmy ve vaší místní oblasti.

Při ošetřování vašich výrobků z litého kamene pro domov a zahrada a jejich udržování tak, aby vypadaly jako nové, musíte odstraňovat jakýkoliv usazený prach a nečistoty. Za tímto účelem doporučujeme používat šetrnou, neinvazivní metodu, jako například čištění vašeho litého kamene čerstvou, čistou vodou před použitím mírného čisticího přípravku šetrného k životnímu prostředí a měkkého nylonového kartáče. O ošetřování svých výrobků litého kamene se můžete dozvědět více v našem užitečném blogu.

Oprav malých ploch, odštípnutí atd. lze dosáhnout pomocí naší spárovací směsi.

Source of Photographs: https://www.haddonstone.com//