Novodobé oranžérie

Oranžérie je zahradní stavba, která nám přináší bonusový světlý a slunný obytný prostor, který je propojen se zahradou.

(Autor: Westbury Garden Rooms)

Oranžérie původně pochází z Itálie z období renesance a od 18.století se staly velice oblíbené i v Anglii. Rozmach vzniku oranžérií podnítil technický rozvoj výroby čirého skla, jež umožnil zasklívání arkád. Jak napovídá název, oranžérie původně sloužily k přezimování choulostivých dřevin a k pěstování citrusů. Vznikaly především při šlechtických sídlech jako výraz přepychu. Dnes mají neuvěřitelně všestranné využití. Používají se jako bazény, letní domy, jídelny a vytvářejí elegantní a působivou zahradní stavbu, která je funkční a je na ni krásný pohled.

V dnešní době je podoba oranžérie prosklená přístavba k domu nebo může stát samostatně v zahradě. Jejím hlavním poznávacím prvkem jsou velká okna od podlahy až ke stropu, která nám přináší neomezený výhled do zahrady. Zděná nebo kamenná konstrukce vychází z materiálu původního domu. Stavba může být rovněž doplněná o různé detaily jako jsou sloupky, pilastry, okrasné ukončující prvky, její vstup může být doplněn kamennými sochami nebo květináči. Oranžérie se hodí nejen ke georgiánským sídlům, ale k jakémukoli domu, záleží pouze na zvoleném stylu a celkovém sladění.

(Autor: Westbury Garden Rooms)

Jaký je rozdíl mezi oranžérií a zimní zahradou?

Oranžérie má obvykle pevnější konstrukci s částečně pevnou střechou, je více obezděná, s okny probíhajícími po celé výšce tak, aby stále přinášela neomezený výhled na zahradu. Na rozdíl od zimní zahrady je praktičtější v tom smyslu, že ji lze užívat celoročně. Oranžérie bývají konstruovány s větším podílem stěn a tato jejich výhoda spočívá v tom, že umožňuje rozmístění nábytku, např. kuchyňských skříněk, po místnosti. Zimní zahrada představuje zahradní místnost s vlastním vstupem.

Tradiční i moderní oranžérie mají všechny výhody zimní zahrady – spoustu denního světla, výhledy do zahrady, ale přitom uvnitř působí jako přirozené pokračování původního interiéru domu.

(Autor: Haddonstone)

Odkaz na web https://www.divinehome.cz/garden-oranzerie/

Plánování stavby oranžérie

K plánování stavby si můžete pozvat architekta nebo profesionální firmu, která oranžérie sestavuje a dodává. Každá stavba oranžérie se na stavebním úřadě posuzuje individuálně, a pokud splníte podmínky, nebudete k její stavbě potřebovat stavební povolení. Jestli je vaše oranžérie součástí většího projektu, svěřte návrh architektovi, který vám pomůže i s inženýringem celé stavby.

(Autor: Haddonstone)

Odkaz na web https://www.divinehome.cz/garden-oranzerie/

Co neopomenout při plánování oranžérie?

Slaďte materiály s původním domem

Věnujte pozornost detailům jako je sklon střechy, barevnost a členění oken, snažte se přizpůsobit nové zdivo co nejvíce původnímu domu. Sjednoťte rámy a barvu oken, které budou doplňovat ty stávající.

(Autor: Evolution Windows)

Postavte oranžérii, která je celoročně obyvatelná

Umístění oranžérie závisí na velikosti pozemku a architektonickém i dispozičním řešení domu. Nejprve musíte zajistit, aby byl průchod mezi vaším stávajícím domovem a novým prostorem přirozený. Důležité je si jasně definovat účel oranžérie. Z toho potom vychází její využití, tvar, velikost a místo, odkud bude přístupná. V ideálním případě by se v původním domě a v oranžérii měly shodovat úrovně podlah. Zvažte, zda bude oranžérie umístěná oproti zahradě výš nebo bude mít zajištěn přímý výstup na terasu.

(Image credit: Westbury Garden Rooms)

Vytěžte co nejvíce světla a zahradu

Hlavním lákadlem oranžérie je její úzké propojení se zahradou. Většina přístaveb v dobovém stylu se otevírá pomocí francouzských oken, modernější oranžérie mohou mít promyšlený systém skládacích stěn, které otevřou místnost přímo do zahrady.

Maximalizace denního světla a výhledů do zahrady je také velmi důležitá, takže ať už plánujete oranžérii v současném nebo tradičním stylu, zvažte typ jejího zasklení. V obou případech bude umožněn plynulý přechod z domu na zahradu, což nám pomůže vytvořit dokonalou místnost se všemi výhodami, které má pobyt venku.

Výběr správných okenních rámů vám umožní dokonalý výhled

Na výběr máte rámy hliníkové, dřevěné nebo plastové. Plastová okna jsou cenově dostupná a jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová. Nehodí se však k tradičním domům, kde působí neautenticky. Tradiční oranžérie mívaly kovová okna. V současné době můžeme oblíbený klasický styl vytvořit použitím hliníkových rámů, které jsou subtilní a technologicky je možné vyrobit stejné ornamenty jako byly na viktoriánských a georgiánských stavbách. Výhodou je i nástřik jakoukoli barvou, speciální povrchová úprava umožní jejich bezúdržbové používání. Dřevěná okna mají všestranné použití a jsou ideální nejen pro tradiční domy. Dubové rámy vypadají úchvatně a neošetřené budou krásně stárnout. Předností dřeva je jeho vynikající tepelná izolace. Masivní rámy mohou být ošetřené proti napadání plísněmi a houbami. Bez dalšího ošetření vydrží 10 let. Někteří výrobci nabízejí kompozitní rámy, které využívají výhod obou materiálů – zvenku jsou hliníkové kvůli odolnosti vůči povětrnostním vlivům a jejich nízké údržbě a zevnitř jsou dřevěné pro zútulnění atmosféry v interiéru.

Pohodlné využívání oranžérie po celý rok musí zajistit správné zasklení, její odvětrání a také topení.

(Image credit: Westbury Garden Rooms)

Výběr vhodného zasklení

Při stavbě oranžérie, která se skládá převážně z velkých prosklených ploch je nejdůležitějším faktorem výběr vhodného zasklení, které musí plnit nadlidský úkol – blokovat nadbytek sluneční energie proudící dovnitř a zároveň udržet teplo v chladnějších dnech. Pokud jde o různé druhy skel, máme v dnešní době na výběr z mnoha možností. Dobrou volbou je trojité sklo s vyplněním dutiny inertním plynem, který v dutině výrazně snižuje přenos tepla, zatímco tenký povlak na povrchu skla s nízkou emisivitou teplo odráží. Jiná řešení oken mohou mít kovovou povrchovou úpravu skel, která vytváří „tepelné zrcadlo“ – propouští sluneční energii směrem dovnitř a brání jejímu úniku opačným směrem. Vícevrstvá a izolační skla slouží rovněž k regulaci slunečního záření a ochrání vás nejen před zimním chladem, ale také před letním přehřátím. Pro maximální průzračnost by mělo být sklo co nejvíce čiré, samozřejmostí je použití bezpečnostních skel. Prosklená střecha musí rovněž zajistit příjemnou teplotu po celý rok.

Výběrem vhodného osvětlení, nejlépe tlumeného, zabráníme reflexi v mnoha prosklených plochách. Zapomenout se nesmí ani na zastínění před příliš intenzivním sluncem. Nejlépe se osvědčují lehce ovladatelné rolety, rohože a žaluzie. Přirozené zastínění vytvoří stromy. Vnější zastínění je několikanásobně účinnější než vnitřní, protože zachycuje sluneční záření před proniknutím do místnosti. Nejvíce se to projeví v letních měsících na střešních výplních. Při výběru stínicí techniky je třeba brát v úvahu nejen konkrétní sluneční podmínky, ale i povětrnostní vlivy a zvážení možnosti automatického i ručního ovládání.

Odvětrání oranžérie

Pro příjemný pobyt v oranžérii je důležitý dobře vyřešený systém jejího odvětrání. Můžeme použít střešní ventilaci se solární nebo automatickou kontrolkou, která může obsahovat i senzor deště. Další možností je instalace mechanických větráků nebo ventilátorů u stropu, klimatizace nebo ponechání větracích otvorů ve fasádě. Spodními větracími otvory přivádíme chladnější vzduch a horními otvory odvádíme ten přehřátý.

Vytápění oranžérie

Pokud je oranžérie dobře orientovaná a má kvalitní izolaci, může přirozená sluneční energie vyrovnávat ztráty vzniklé umělým topením v nepříznivých obdobích, vytápění tedy nemusí být vůbec nákladné. Pro zimní měsíce je nejpraktičtější podlahové vytápění, které nám nezabírá prostor. Skvělým stylovým doplňkem jsou kamna na dřevo, které vytvoří v místnosti příjemnou atmosféru.

Sladění vnitřního a venkovního prostoru

Vhodným osázením oranžérie uhladíme přechody mezi původní a novou stavbou. Oranžérie zvyšuje komfort rodinného bydlení, poskytuje nám příjemné a vyrovnané vnitřní klima a hlavně neomezený výhled do zahrady ať mrzne, nebo pálí slunce.

Tuto originální a noblesní zahradní stavbu Vám rádi navrhneme a dodáme. Zastupujeme anglickou firmu Haddonstone, která má v sestavování oranžérií bohatou zkušenost. Vyrábí sloupy a pilastry v různých stylech a jsou schopni vyrobit i prvky, které budou odpovídat vaší individuální specifikaci. Navíc vám v Divine English Home & Garden pomůžeme zvolit vhodné umístění stavby a zařídit i interiér oranžérie tak, aby vyhovoval vašim uživatelským a estetickým nárokům. Navrhneme a vyrobíme kuchyň na míru nebo solitérní nábytek jako jsou stoly, komody nebo příborníky. Vyrábíme i okna, dveře a vnitřní obklady stěn, takže dostanete kompletní oranžérii včetně vybavení na jednom místě.   

Zdroj:

https://www.realhomes.com/design/how-to-add-an-orangery

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oranžerie