Nákup zahradního nábytku

Léto je za dveřmi, a proto je nyní vhodná doba investovat do zahradního nábytku.

Trvanlivý zahradní nábytek odolný vůči povětrnostním vlivům, který odolá střídání ročních období, je rozumnou investicí. Výběr kvalitního nábytku na terasu je proto důležitý zejména v případě, že plánujete nechat své sedačky a stoly venku po celý rok.

Vzhledem k tomu, že je dnes na trhu tolik možností zahradního nábytku, může být výběr obtížný. V našem užitečném průvodci nákupem zahradního nábytku odolného proti povětrnostním vlivům vám představíme výhody a nevýhody nejoblíbenějších variant zahradního nábytku.

Jaký zahradní nábytek lze ponechat venku?

Krátkodobě lze nechat venku většinu zahradního nábytku, zejména v teplejších měsících. Dávejte však pozor, abyste zakryli sedačky a stoly z méně odolných materiálů, které mohou rychle rezivět, trouchnivět nebo se jinak poškozovat. Nebo ještě lépe, na zimu je ukliďte dovnitř.

Jaký je nejlepší venkovní nábytek odolný proti povětrnostním vlivům?

Abychom vám pomohli s výběrem toho nejlepšího pro váš venkovní prostor, uvedli jsme vše, co potřebujete vědět o nejrůznějších materiálech zahradního nábytku, které jsou k dispozici.

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek má mnoho výhod. Obecně může být levnější než ratan, hliník a kamenné sedačky a stoly. Je také k dispozici v mnoha stylech a barvách, aby vyhovoval konkrétnímu designu vaší zahrady. Navíc je vyroben z umělé hmoty, takže netrouchniví ani nerezaví a nemusí se rok co rok přelakovávat.

Přesto v reakci na mezinárodní plastovou krizi mnoho výrobců zahradního nábytku od používání tohoto materiálu upouští.

Plastový zahradní nábytek je obecně velmi lehký, což je ideální pro přemisťování z jednoho místa na druhé. Při silném větru se však může snadno poškodit a vítr ho může na zahradě odfouknout. Plastový zahradní nábytek se vyplatí zakrýt, aby jeho barva nevybledla vlivem UV paprsků ostrého slunce.

Hliníkový zahradní nábytek

Pryč jsou doby, kdy kovový zahradní nábytek během jedné sezóny zrezivěl. Hliník je v dnešní době pravděpodobně nejčastěji používaným materiálem pro výrobu zahradního nábytku pro jeho odolnost, a to i v obzvláště vlhkém nebo slaném podnebí. Moderní hliníkový zahradní nábytek, který je k dispozici v široké škále stylů, se snadno udržuje a zároveň je k dispozici v řadě variant pro každý rozpočet.

Přesto se může lehký venkovní hliníkový nábytek poškodit, protože nedokáže odolat silnému větru. V zimních měsících je třeba věnovat pozornost zakrytí, protože do svarových spojů snadno proniká vlhkost, která zamrzá a následně způsobuje v kovu praskliny.

Tento typ nábytku je také dobré doplnit měkkými čalounickými prvky, protože se na slunci může zahřát natolik, že se na něm nedá sedět.

Kamenný zahradní nábytek

Kvalitní kamenné zahradní sedačky a lavičky a také stoly vydrží déle než nábytek z jakéhokoli jiného materiálu. K dispozici je řada velikostí a stylů, od klasických a tradičních až po moderní, a kamenné zahradní posezení se hodí do každé zahrady.

Kamenný zahradní nábytek je sice těžší než jakýkoli jiný materiál, ale po umístění na oblíbeném venkovním místě krásně odolává i těm nejdrsnějším povětrnostním vlivům. Nadčasový kamenný zahradní nábytek se dobře vyjímá mezi květinovými záhony, keři a převislými větvemi.

Tvarované kamenné lavičky se dobře hodí i do rohů, protože je lze instalovat napevno a kreativním osázením kolem, nad a pod nimi je můžete začlenit do systému výsadby.

Ratanový zahradní nábytek

Jeden z nejoblíbenějších materiálů zahradního nábytku, ratanové sedací soupravy a stoly s pevným výpletem, by nemělo být problém nechat venku, jelikož jsou schopny odolat jak škodlivým UV paprskům, tak i dešťovým přeháňkám.

Kvalitní ratanový nábytek s pevným hliníkovým rámem nerezaví. Přesto je vhodné ratanový nábytek na zimu přikrýt, aby byl chráněn před mrazem a extrémními povětrnostními podmínkami.

Ještě lepší by bylo umístit je přes zimu do garáže nebo zahradního domku, spolu s polštáři a čalouněným nábytkem.

Dřevěný zahradní nábytek

Klasický dřevěný zahradní nábytek působí přirozeně a hodí se téměř ke každému designu zahrady. Vždy vybírejte vysoce kvalitní dřevěné materiály, abyste zabránili praskání a zajistili, že vaše zahradní posezení vydrží zkoušku časem.

Proutěný, borovicový a dubový zahradní nábytek je náchylný k rozštípnutí a poškození hmyzem. Vyberte si proto dřevěný zahradní nábytek z cedru, eukalyptu nebo ideálně z teakového dřeva, jehož trvanlivost je 100 let.

Je třeba vzít v úvahu, že každý dřevěný zahradní nábytek, ať už je vyroben z čehokoli, mění vlivem povětrnosti a stárnutí svou barvu. To znamená, že jej možná budete muset každý rok nebo dva znovu mořit nebo lakovat. Investice do kvalitních polštářů, které jsou pravděpodobně pohodlnější než hliníkový zahradní nábytek, není špatný nápad!

Jak vyčistit kamenný zahradní nábytek?

Litý kámen je neuvěřitelně pevný a odolný materiál proto se o něj není třeba příliš starat, nicméně pomocí několika jednoduchých a levných metod čištění můžete zajistit, že vaše designové zahradní prvky zůstanou stejně atraktivní jako v den, kdy jste je zakoupili.

  • Dbejte na odstranění nahromaděného prachu, nečistot a špíny
  • Za tímto účelem doporučujeme používat šetrnou, neinvazivní metodu, jako například čištění vašeho umělého kamene čerstvou, čistou vodou s následným použitím mírného čisticího přípravku šetrného k životnímu prostředí a měkkého nylonového kartáče.
  • Elektrický mycí stroj byste měli vždy používat pouze s velmi nízkým tlakem a tryskou neustále pohybovat, aby nedošlo k lokálnímu poškození.

Před čištěním je vhodné zvážit, jak může váš designový prvek vypadat po vyčištění. Stejně jako přírodní kameny, i litý kámen podléhá různým vlivům počasí v závislosti na místě, kde se nachází, a na době, po kterou je vystaven povětrnostním vlivům. Pokud je přední strana vaší konstrukce po většinu roku vystavena přímému slunečnímu světlu a zadní strana je převážně ve stínu, budou obě strany vystaveny nestejnoměrnému působení povětrnostních vlivů a jakékoli čištění tento kontrast jen zvýrazní. To však znamená, že váš designový prvek z litého kamene je skutečně jedinečný s unikátními rozdíly ve struktuře a barvě.

Nadčasový kamenný zahradní nábytek

Haddonstone, zahradní lavičky a sedačky z litého kamene, jsou k dispozici v různých velikostech, barvách a v klasickém, tradičním i moderním stylu.

Ať už se rozhodnete pro atraktivní lavičku nebo několik sedaček pro venkovní posezení pro rodinu a hosty, můžete si být jisti, že kamenný zahradní nábytek Haddonstone bude nadčasovým doplňkem vašeho trávníku, terasy, pergoly nebo zimní zahrady.

Náš kamenný zahradní nábytek je mrazuvzdorný, robustní a odolný proti jakýmkoli klimatickým podmínkám, takže bude v průběhu času krásně odolávat všem povětrnostním vlivům. Navíc vydrží mnohem déle než zahradní nábytek plastový nebo dřevěný.

Na užší výběr našich zahradních sedadel a laviček nabízíme také službu osobitého gravírování, které vám dodá na jedinečnosti.

Výběr zahradního nábytku vám usnadníme

Značka Haddonstone nabízí širokou škálu atraktivních kamenných lavic, sedaček a kamenných stolů.

Více najdete na www.divinehome.cz