Jak vybrat správný vodní prvek na zahradu
Vodní prvky mají mnoho výhod, ať už se jedná o malá zahradní jezírka nebo velké kašny s dekorativními prvky. Když je jich na výběr tolik, jak tedy vybrat správný vodní prvek pro váš venkovní prostor? Při výběru vodního prvku byste měli zvážit styl, jakého chcete dosáhnout, velikost prostoru, rozpočet a požadavky na instalaci. Podělíme se s vámi o naše nejlepší rady, jak si vybrat správný vodní prvek.
Jaké jsou výhody vodních prvků?
Všichni víme, že poslouchat jemné zurčení a pozorovat vodu nás uklidňuje. To je jen jeden z mnoha důvodů, proč dnes přidáváme vodní prvky na zahrady stejně rádi, jako lidé před stovkami let. Starořekové měli mnohá vodní božstva, včetně Poseidóna, a jako první začali do svých staveb instalovat fontány a vodní prvky z estetických důvodů.
“Fontány s vodou, říční i z pramene, by měly být zdobeny hojností a krásou”, Platón, Zákony.
Voda dodá jedinečnou energii, přidá pohyb a vdechne život jakémukoli vnějšímu prostoru. Bublající fontány dotváří atmosféru a větší dekorativní fontány, které jsou hlasitější, mohou pomoci snížit hluk v rušných městských částech.
Kromě toho, že vodní prvky, fontány a jezírka tvoří ústřední bod zájmu a přitahují pohledy, mohou tvořit také samostatný ekosystém, který přiláká zvířata z volné přírody do vaší zahrady.
Jaké vodní prvky existují?
Nejčastější typy vodních prvků jsou:
- Jezírka a kašny
- Fontány
- Strouhy
- Vodopády
Jezírka, přírodní bazény a kašny nabízí nekonečnou škálu možností pro kohokoli, kdo chce do zahrady začlenit vodní prvek, protože je lze nainstalovat téměř v jakékoli velikosti.
Pro milovníky přírody jsou ideální velká jezírka nebo kašny, do kterých můžete vysadit zářivě zbarvené kapry koi. Mnoho lidí do svých vodních prvků zasazuje lekníny nebo jiné vodní rostliny a vytvoří tak ráj pro ptáky, hmyz, žáby a motýly. Mějte na paměti, že zahradní jezírka a kašny představují riziko pro domácí mazlíčky a malé děti.
Existují tří hlavní typy fontán:
Dnešní samostatně stojící fontány jsou inspirované nádhernou fontánou di Trevi v Římě, Apollónovou fontánou ve Versailles a fontánami v ruském paláci Petrodvorec. K dostání je široká škála designů, od dekorativních mís a ozdobných lastur přes delfíny a zvířata až po figurální postavy. Všechny samostatně stojící fontány wvyžadují kašnu nebo jezírko, kde by se zachycovala voda z fontány.
Samocirkulační fontány se hodí do menších prostor, jako jsou dvorky a patia. Instalace i údržba jsou jednoduché, samocirkulační fontány potřebují jen málo prostoru a jsou ideální pro kohokoli, kdo zvažuje koupi svého prvního vodního prvku.
Nástěnné fontány jsou všestranné a lze je přidělat na již existující nebo novou zeď v kombinaci s kašnou nebo mísou pod nimi, nebo je lze nainstalovat v samocirkulační variantě. Jsou dostupné v různých velikostech a stylech, takže se nástěnné fontány hodí kamkoli – zvýrazní venkovní prostor nebo vdechnou život zimní zahradě,oranžérii či bazénu. Nymfy, lvi a postavy z klasické mytologie jsou oblíbenými variantami pro tradiční místa, zatímco nefigurativní styly se hodí do moderního prostředí.
Strouhy se v moderních prostorech stávají čím dál tím populárnějšími, jelikož se chovají jako alternativa k přírodním potůčkům. Často jsou mělké a úzké, vedou vodu rovně a často se v zahradách používají jako vodící čára k ústřednímu bodu na zahradě, třeba k soše.
Vodopády nabízejí přirozenější styl a většinou je tvoří přírodní materiály jako balvany, kameny a vodní rostliny. Výhodou vodopádů je, že je lze vytvořit na míru tak, aby se hodily ke každému stylu a velikosti prostoru. Každý vodopád potřebuje čerpadlo a jezírko nebo potůček na zachytávání přepadlé vody.
Jak vybrat vodní prvek?
Vzhledem k množství vodních prvků dostupných na trhu může být těžké se rozhodnout, jaký styl se nejvíce hodí do vašeho venkovního prostoru. Každý vodní prvek nabízí jiné výhody v závislosti na vzhledu, stylu a atmosféře, kterých se snažíte dosáhnout.
Tady jsou naše rady, abychom vám s rozhodnutím pomohli:
- Zvažte velikost venkovního prostoru – velká jezírka a kašny jsou skvělé do rozlehlých prostorů, zatímco menší samocirkulační fontány se skvěle hodí do menších patií a dvorků
- Osobní styl – tradiční, současný nebo klasický? Vodní prvky mohou buď doplňovat stávající prostor, nebo zajímavě kontrastovat s okolím.
- Rozpočet – při výběru vodního prvku je vhodné zvážit náklady na vybraný prvek, nutnou instalaci a provozní náklady
Jak vodní prvek nainstalovat?
Náročnost instalace a její cena se odvíjí od toho, jaký vodní prvek jste si pro svůj prostor vybrali. Nejjednoduššími vodními prvky na instalaci jsou samocirkulační fontány, které vyžadují jen malé výkopové práce nebo vůbec žádné a většinou je nemusí instalovat odborník.
Budete nicméně potřebovat přístup k elektřině na pohon čerpadla. Při upevňování elektrické zásuvky a při izolování doporučujeme vyhledat pomoc od profesionálního elektrikáře. Samocirkulační fontána je jedním z nejjednodušších vodních prvků na instalaci, stačí pár hodin práce.
U dalších vodních prvků, jako jsou jezírka, kašny a nástěnné fontány doporučujeme přizvat na pomoc odborníka na vodní prvky, který s vámi probere vaše specifické požadavky a pomůže vám s profesionální instalací.
Kam vybraný vodní prvek nainstalovat?
Vodní prvek by měl především zvýraznit a doplnit současný prostor, a jeho umístění je prvořadé. Venkovní sezení může být díky klidným zvukům fontány přeměněno na místo relaxace a naproti tomu centrálně umístěná kašna na přední nebo zadní zahradě dodá prostoru okamžitě důraz.
Fontány, které potřebují elektřinu, musí být umístěny dostatečně blízko k rozvodu elektřiny. Stojí za to zvážit menší výkopové práce a schovat tak nevzhledné kabely. I zde doporučujeme vyhledat profesionální pomoc kvalifikovaného elektrikáře.
Nezapomeňte, že na vodní prvky umístěné pod stromy budou dopadat větve a listy. Bude tedy nejspíš potřeba jej více udržovat, aby prvek fungoval efektivně.
Jaké čerpadlo je pro vodní prvek potřeba?
K pohonu samocirkulační fontány je většinou potřeba elektrické čerpadlo, které bývá diskrétně skryto uvnitř vodního prvku.
Většina vodních prvků potřebuje čerpadlo a u větších projektů doporučujeme probrat vhodné čerpadlo pro váš vodní prvek s výrobcem nebo vyhledat pomoc odborníků na vodní prvky.
Jak vodní prvek udržovat?
Mráz může vodní prvky závažně poškodit, a to především jejich elektrická čerpadla. Proto je důležité, aby byly vodní prvky náležitě připraveny na příchod krutých zimních podmínek. Přestože většina vodních prvků je mrazuvzdorná, potřebují ochranu proti zamrznutí vody. V ideálním případě by se měla voda každý rok před zimou vypustit a napustit znovu až na jaře, kdy nehrozí nebezpečí námrazy.
Pokud nemůžete fontánu úplně vypustit, je třeba přijmout další opatření a zajistit, aby voda v nádobě úplně nezamrzla. Například při mírných mrazech můžete umístit do fontány tenisový míček, který vodu jemně promíchá a zabrání zamrznutí. To je obzvláště důležité u volně stojících i nástěnných kašen, mís a koryt.
Menší fontány můžete také vyprázdnit pomocí houby před tím, než je zakryjete, aby do nich nenapršela voda. V zimě je také ideální čas rozmontovat čerpadlo, vyčistit ho a odstranit vodní kámen pomocí jemného, netoxického přípravku. Zvláštní pozornost věnujte oběžnému kolu/rotoru.
Source of Photographs: https://www.haddonstone.com//