Jak se přes zimu postarat o venkovní ptactvo
Při ztrátě životního prostředí je na většinu ptactva vyvíjen tlak při shánění potravy, obzvláště v náročných zimních měsících, kdy je potrava vzácná. Existuje však spoustu jednoduchých věcí, které můžeme udělat, abyste jim v tomto náročném období pomohli. Níže najdete pár našich tipů, jak volně žijící ptactvo přilákat do své zahrady a správě se o něj postarat.
Jak krmit volně žijící ptactvo?
Vysokoenergetické krmivo je zásadní pro udržení zdraví ptáků během zimních měsíců, kdy je krmivo vzácné a dát jim to, co potřebují k přežití, nemusí být drahé. Zahradní ptáci budou prospívat i na kuchyňských zbytcích jako je sýr, sušené ovoce, ovesná kaše, vařené těstoviny, a dokonce i tukové zbytky z nesoleného masa. Živí červi jsou také dokonalým výživným zdrojem a jsou k dispozici ve většině dobrých zahradních centrech. Pokud rádi zapojíte vlastní kreativitu, není vůbec těžké vyrobit si svůj vlastní ptačí zob ze semínek, ořechů a loje. Takovou směs lze třeba nalít do poloviny kokosové skořápky nebo jiné pevné nádoby, kterou lze znovu použít. Je to zábavná aktivita pro celou rodinu a cenná potrava pro venkovní ptactvo.
Investice do ptačího krmítka?
Koupí ptačího krmítka umožníte ptákům jako jsou vrabci, pěnkavy, sýkorky a červenky bezpečný přístup ke zdroji potravy. Pokud bude vaše krmítko stále plné, můžete se těšit na opakovanou návštěvu mnoha druhů ptáků. Udržujte své ptačí krmítko čisté pomocí netoxického čisticího prostředku nebo octa, abyste odstranili veškeré usazeniny a nečistoty. Nezapomeňte ze své zahrady odstranit mokrý ptačí zob, který může být pro ptáky a savce, jako jsou veverky a ježci, jedovaté.
Jak vybrat správné ptačí pítko do mé zahrady?
Po celý rok potřebují ptáci dostatek pitné vody k pití a koupání. Pítko poskytne bezpečné místo pro nalezení čerstvé vody, což je důležité zejména v suchých měsících a během zimy, kdy mohou být přírodní zdroje zamrzlé. Se stovkami dostupných ptačích pítek na trhu je těžké vědět, které z nich si vybrat. Zde jsou naše tipy, které vám výběr usnadní.
Mělké, svažité strany pomohou ptákům bezpečný přístup k vodě.
Vyberte si materiál, na kterém se budou ptáci bez problému pohybovat – kámen je skvělá volba.
Velké pítko umožní přístup více ptákům najednou.
Ptačí pítka z litého kamene Haddonstone jsou stylové a ptákům nabízejí bezpečný a velkolepý přístup k vodnímu zdroji. Nezapomeňte pravidelně vyměňovat špinavou, stojatou vodu a doplňovat pítko čerstvou, čistou vodou – během teplejšího období vyměňujte vodu v pítku ideálně 1x denně. Při přidání trochy štěrku a kamínků do vody vytvoříte svoje jedinečné pítko.
Jak se správně postarat o ptačí pítko v zimě?
Abyste zabránili zmrznutí ptačího pítka během zimního období, jednoduše do vody vložte tenisový míček – ten bude vodu jemně míchat a zabrání tak jejímu zmrznutí. Své ptačí pítko můžete také vyložit fólií nebo sáčkem a naplnit čerstvou pitnou vodou. Jakmile voda zamrzne, lze jej jednoduše vyjmout a znovu naplnit čistou vodou. Za každou cenu se vyhněte používání chemikálií – mohou otrávit divokou zvěř, a dokonce mohou zabránit voděodolnosti peří. Ptačí pítko je dokonalým doplňkem do zahrady každého milovníka přírody a budete překvapeni, jak rychle tento jednoduchý zahradní prvek pomůže přeměnit vaši zahradu na oázu plnou mnoha druhů ptáků.
Ideální rostliny pro venkovní ptactvo?
Zasazením těchto rostlin nejenže doplníte svou zahradu o nové druhy květin a keřů, ale také tím pomůžete ptákům při shánění jejich přirozené potravy.
Slunečnice je jedinečná, nepřehlédnutelná květina. Pokud necháte květ slunečnice uschnout, můžete si všimnout, jak přímo z květu ptáci vyzobávají výživná semínka.
Zimolez je oblíbenou rostlinou v mnoha britských zahradách. Díky své sladké vůni provoní vaši zahradu po celé léto. Tím však přiláká hmyz, který poskytuje dobrý zdroj potravy pro ptáky. Na podzim pak mnoha ptákům poskytne potravu v podobě bobulí. Starší keře zimolezu poskytnou perfektní útočiště pro menší druhy ptáků, jako jsou drozdi.
Samičí keře Cesmíny produkují červené bobule, které dozrávají koncem podzimu a nabízejí bohatý zdroj potravy pro mnoho druhů ptactva. Kosi a drozdi jsou jen některé z druhů, které se k této rostlině na konci zimy hrnou, když jsou jiné zdroje potravy nedostupné.
Zdroj fotografií: https://www.haddonstone.com//