INSPIRACE KVĚTINAMI

Také je vám líto, že se zima vytrácí pomalu a první jarní stromy jsou odkvetlé tak rychle, že si je  nestačíme dostatečně užít? Rozkvetlé třešně vydrží do prvního májového políbení a šeříky nám zahradu provoní jen týden. Naštěstí nám díky květinovým motivům může domov kvést po celý rok.

Květiny jsou symboly jara, světla, naděje, plodnosti, připomínají nám radost ze života, mládí a ztracený ráj. K dispozici je nám nekonečná rozmanitost barev a vzorů. Inspirací nám může být i místní folklór nebo si naopak můžeme přenést cizokrajné tradice k nám domů – Japonsko, Čína i Orient mají v květinových dekorech dlouhou historii.

Stromy, listy i květy reprezentují anglický tradiční styl bydlení, záleží na výběru barev a na motivu potisků. Ty mohou být výrazné nebo v tlumených odstínech, abstraktní nebo realističtější. Květinové vzory můžeme mít v interiéru v podobě tapet nebo textilií. Máloco změní interiér tak, jako zajímavá tapeta nebo čalounění, které dodají místnosti výraz a upoutají naši pozornost. Pomocí vzorů a barev můžete doma kouzlit. Menší místnosti lze opticky zvětšit, nízké stropy zvýšit pomocí vertikálních vzorů a vysoké stropy snížit pomocí horizontálního členění. Z květin vychází symbolika barev, chladnější místnosti lze zateplit teplými odstíny a naopak. Důležité je myslet na využití místností a jejich orientaci ke světovým stranám a podle toho volit buď energičtější vzory nebo uklidňující. Interiér můžete snadno rozzářit a zútulnit. Velikost vzoru se volí i podle velikosti místnosti. Větší vzor upoutá pozornost, je vhodný do větších místností. Rozmyslete si také umístění tapety a počet tapetovaných stěn. Odvážnými vzory je vhodné tapetovat stěny za pohovkou nebo za postelí. Naopak jemné vzory nechají vyniknout jiným prvkům interiéru, vytvoří jim neutrální pozadí a dodají eleganci a nadčasovost.

Dříve měly tapety výhodu hlavně tepelněizolační a protihlukovou. Díky Angličanům se v roce 1830 objevila manufakturou vyrobená tapetová role, výroba se zlevnila a tapeta se zpřístupnila všem. Tapet máme v dnešní době velký výběr a jejich povrchové úpravy jsou tak dokonalé, že například díky patentovaným voděodolným povrchům je lze použít i do sprch. Inspiraci můžeme najít v anglickém interiéru s oblíbenou kombinací dřevěného obkladu do výšky vany s doplněním tapety až do stropu. Technologie pokročila a v dnešní době můžeme kromě klasických papírových, textilních, vliesových a vinylových mít i digitální tapety, které nám umožní získat jakékoli měřítko či výřez. Tapetu můžeme dát i na strop. Výrazná tapeta nám může nahradit i obraz. A protože nezapomínáme na ekologii a šetrnost k životnímu prostředí, ekotapety jsou v čím dál větší oblibě.

Při výběru tapet se řiďte hlavně svým vkusem, vybírejte jen to, co se vám líbí a co vás těší, budete se na to dívat možná celý život.

Textilní doplňky jako jsou polštáře, závěsy, ubrusy, prostírání, deky, ložní prádlo, ručníky a mnoho dalších až po ubrousky, můžeme měnit častěji než tapetu, koberec nebo čalounění a snadno si tak doma můžeme vytvořit požadovanou atmosféru podle nálady. Na zimu zvolíme tlumené, teplejší tóny, které nás zahřejí, vánoce si ozdobíme podle svého cítění – někdo má rád svoji klasiku a vzpomínky na dětství a jiný se zase řídí podle módních trendů. Na jaře a v létě se můžeme odvázat pomocí zářivých doplňků. Na výběr máme všichni – méně odvážní z monochromatických odstínů a odvážní z křiklavých barev.

Jaro nemusíme obdivovat jen za okny, dotek přírody v každém koutu můžeme mít díky květinovým motivům po celý rok!