Domov v anglickém stylu

Často slýcháte, že je interiér zařízen v anglickém stylu, ale jen tušíte, co si pod tímto pojmem představit?

Když se řekne English Home, tak si rodilý Angličan představí svůj dům, ve kterém nachází rodinné tradice, dům, ve kterém se především žije a bydlí a má veškeré pohodlí, které k životu patří. Interiér je pestrý, plný vzorů, barev a materiálů, ale ve výsledku převládá dojem příjemné harmonie a pocitu, že jste zde vítáni.

Angličané jsou známí láskou k přírodě, rádi používají přírodní materiály, které vám zaručí nadčasovost, umí stárnout a jejich kvalita s časem jen roste. Mezi takové patří dřevo, přírodní kámen, v kuchyni se na pracovní desky často používá mramor nebo masiv a všechny tyto materiály najdeme v kombinaci s kovaným železem nebo mosazí.

V interiéru převládá dřevo, které by samo o sobě mohlo působit tvrdě, a tak bývá hojně doplňováno textiliemi, které vás zahřejí v chladném a deštivém počasí. Zároveň váš domov zjemní a přidají na eleganci i luxusu.

Dominantu obývací místnosti tvoří rozehřátý krb, který vás přiláká k příjemnému odpočinku se svými blízkými nebo s knihou. Usadit se můžete do měkké sedačky s hlubokým sedem nebo do pohodlných křesílek. Čalounění bývá jednobarevné, ale pravidlem bývá spíše kombinace různých materiálů, barev a vzorů. Používanými textiliemi jsou samet, kůže nebo damašek.

Kromě pohodlného posezení se v interiéru nachází i kvalitní, ručně zpracovaný, solitérní nábytek jako jsou knihovny, komody nebo kredence, kde mohou být vystaveny dekorace, které představují silné pouto k rodině. Dalšími doplňky jsou svícny a hlavně vázy s čerstvě řezanými květinami. Motiv květin můžeme najít na všech textilích – na čalounění, na polštářích, přehozech, ubrusech, závěsech a na tapetách. Textilie bývají doplněny střapci a třásněmi. Vzorovaný koberec je také nezbytným doplňkem anglického domova.

V celém interiéru je povoleno kombinovat různé vzory, zvlášť na textilích. U květinových vzorů můžeme střídat větší a menší motivy. Výrazný bude i mix květinových vzorů s proužky nebo kombinace květin s historickými ornamenty. Abychom při kombinování nešlápli vedle, můžeme použít stejnou barvu v různých odstínech a nebo vzory propojit stejným barevným podkladem. Zda k sobě vybraná kombinace vzorů a barev bude ladit a náš výsledný záměr bude harmonický či spíše přeplácaný, můžete zkontrolovat pomocí vzorků tapet nebo látek poskládaných vedle sebe. Celkové sladění interiéru je však nejlepší nechat na zkušeném odborníkovi.

Použitá barevná paleta je rovněž inspirovaná přírodou – v interiéru můžeme najít růžovou i žlutou barvu, které vidíme nejen na vzorcích látek, ale i na živých růžích v zahradě. Zelená barva nám může evokovat kopce za domem, odstíny modré zase proudící řeku nebo pomalu plynoucí nebe.

Stěny bývají vymalované jak v tlumených zemitých odstínech, tak ve světlých pastelových barvách, mohou být potažené tapetami nebo obložené dřevěnými kazetovými obklady. Na stěnách vidíme viset zrcadla v rámech, které dodávají prostoru hloubku, obrazy s přírodní tématikou, rodinné portréty nebo nástěnné lampy. U osvětlení místností je typické použití vícero zdrojů světla, než pouze jedno centrální. Příjemným zdrojem může být krb, stojací a nástěnné lampy nebo svícny.

Nejen v koupelnách bývá k vidění tradiční dlažba v anglickém stylu. Oblíbené jsou dřevěné obklady stěn s tapetami.

Okouzlující dojem na vás zanechá nevšední kombinace materiálů, barev a vzorů. Život v takto pojatém domově je plný pohodlí a harmonie.

Zdroj fotografií: Pinterest, Internet