Anglická zahrada

Na poli zahradní architektury je anglická zahrada považovaná za nejkrásnější. Právem se tedy celý svět snaží do svých zahrad přenést její styl. Jenže dosažení žádoucího výsledku nebývá jednoduché. Angličanům jsou nakloněny všechny přírodní živly v podobě ideálních klimatických podmínek, jako jsou časté deště a vzdušná vlhkost a kromě toho mají Angličané vrozený přirozený cit ke kompozici, lásku k přírodě a živým tvorům.

V anglické zahradě najdete vše, po čem jste toužili. Je pestrá, druhově bohatá, krásně barevná, střídají se v ní trvalkové záhony v kombinaci s kvetoucími keři, travnaté plochy jsou lemovány vzrostlými stromy nebo vodními plochami. A tato nespoutaná kombinace působí pozitivně na vaši psychiku. Typická je v anglické zahradě absence plotů, která ničím neomezuje náš výhled do krajiny. Plotem bývají keře, živé stěny, kamenné zídky, v parcích příkopy či lesy. Vaši touhu trávit více času na čerstvém vzduchu podpoří i fakt, že celou zahradu nelze spatřit jako celek z jednoho bodu, takže co krok, to jiná nálada a překvapení. Jde o propracovaný koncept anglických zahradních architektů předávaný z generace na generaci. Dokonalá je jejcih práce s hmotami zeleně, terénem a vodními plochami.

V tomto článku nenajdete výpis rostlin, které zdárně rostou v Anglii, to nechejme zahradním architektům. My vám nabídneme inspiraci k obohacení vaší zahrady tak, aby výsledkem byla harmonická zahrada plná skrytých zákoutí, průhledů a dekorativních prvků, které jsou její přirozenou součástí.

Už při vjezdu do zahrady vnímáme úpravu příjezdových cest reprezentující majitele. Cesta může být lemována kamennými obrubníky nebo zídkami. Sloupky u brány často zdobí okrasné prvky v podobě ananasu, které jsou dávným symbolem pohostinnosti. Naskytne se nám první pohled na dům v plné kráse, jehož propojení se zahradou často tvoří popínavky pokrývající fasádu. Na terasách krásně vyniknou kamenné vázy a květináče, které mohou být na podstavcích. U domu často vídáme skleníky, pergoly, zimní zahrady. Krásnou ruční práci můžeme obdivovat na soškách zvířat umístěných u vstupu do domu, které byly oblíbenou dekorací v 19. století. Půvabný vizuální prvek tvoří všudypřítomné vázy s propracovanými detaily zdobení.

Pohyb po zahradě je řešen štěrkovými pěšinkami, které jsou lemovány nízkým porostem nebo kamennými obrubníky s krásnými detaily. Jejich použití je skvělým způsobem, jak udržovat květinové záhony a cesty čisté a uklizené a zároveň poskytnout elegantní vizuální prvek pro jakýkoliv venkovní prostor. Jsou rovněž vhodné pro zadržování půdy,

Při toulkách zahradou potkáme kombinaci přírodních stanovišť s okrasnými prvky. Díky nim zapomeneme na starosti všedních dnů a můžeme se zasnít v romantickém zákoutí na kamenné lavičce u fontány, antické sochy nebo jiného zahradního ornamentu. Ptačí pítko upoutá naši pozornost zpěvem ptáků, kteří se do zahrady rádi vracejí.

Scenérii oživuje přítomnost kamenných zahradních staveb. Altán může sloužit k ukrytí před nepříznivým počasím a rovněž vytváří nádherný architektonický prvek pro speciální příležitosti. Pergoly tvoří ideální místo pro stolování nebo jako klidné místo k rozjímání. Oblíbené jsou i prvky s nádechem antiky, zídky, mostky, sloupky, skulptury. Vodní prvky jako rybníčky, fontány, studánky a jezírka jsou rovněž neopomenutelnou součástí typické anglické zahrady.

Přejeme vám hodně radosti při vytváření příjemného prostředí přenesním kousku Anglie na vaši zahradu.

Zdroj fotografií: Pinterest, Internet